Friday, December 30, 2016

ΒΓΗΚΑΝ ΤΑ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΤΩΝ ΗΜΙΤΕΛΙΚΩΝ ΣΤΟΥΣ ΕΦΗΒΟΥΣ

Ολοκληρώθηκε η φάση των ομίλων στην κατηγορία εφήβων, του τουρνουά «Α. Χριστόπουλος» που διεξάγεται στο «Αντ. Πεπανός» της Πάτρας.
ΝΟ Πατρών- Πανιώνιος και Εθνικός- Κατάνια είναι τα δύο ζευγάρια που θα διεκδικήσουν μια θέση στον τελικό της διοργάνωσης (30/12, 18.00).
Αναλυτικά τα αποτελέσματα του Α ομίλου:
Muri Antichi Catania- ΑΝΟ Γλυφάδας 10-7 (3-3, 0-2, 4-0, 3-2)
Άγρια ομορφιά είχε το παιχνίδι μεταξύ της Ιταλικής Κατάνια και του ΑΝΟ Γλυφάδας. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο οκτάλεπτο που βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες με 3-3, ο ΑΝΟΓ πήρε προβάδισμα δύο γκολ στο ημίχρονο με ένα επιμέρους 2-0. Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο τρίτο οκτάλεπτο το σκηνικό άλλαξε άρδην με τους Ιταλούς να κάνουν δικό τους 4-0 και να γίνονται φαβορί για τη νίκη. Οι Γλυφαδιώτες όμως είχαν απάντηση και με δικό τους 2-0 έφεραν το παιχνίδι στα ίσια (7-7) 6:22 πριν το τέλος του παιχνιδιού. Στη συνέχεια όμως δεν άντεξαν και οι Ιταλοί με σερί 3-0 κατάφεραν να φτάσουν στο τελικό 10-7.
Ο ΑΝΟ Γλυφάδας είχε 1/3 στον παίκτη παραπάνω και 1/1 πεναλτι και οι Ιταλοί 0/2 στον παίκτη παραπάνω.
Muri Antichi Catagna: Λούκα, Λομπάρτι 5, Μιλάτσο, Κασέλι 1, Ιμπελιτσιέρι 2, Σνταράντο, Λόγνκο Σιμ. 1, Μπιανότα 1, Ταμπουρίνο, Λόνγκο Σαμ.
ΑΝΟ Γλυφάδας: Εφαπλωματάς, Αμουργιανός, Μάγγος 1, Τομάζος 1, Λεμπέσης 1, Γκομώλης, Πατέρας, Κιρμιζόγλου, Δαφνής 1, Ατιέ 3, Τσελέντης Βασιλειάδης, Κινόβας, Ζαχαρίου, Πατσαλάκης

ΝΟ Πατρών Ηλυσιακός 18-4 (6-0, 7-2, 3-0, 2-2)

Εξέλιξη που κάθε άλλο παρά αναμενόμενη μετά τα δύο πρώτα παιχνίδια των ομίλων είχε ο αγώνας μεταξύ του ΝΟ Πατρών και του Ηλυσιακού. Η ομάδα των Ιλισίων που στους δύο πρώτους αγώνες ήταν ιδιαίτερα μαχητική παίρνοντας ισοπαλία από τον ΑΝΟ Γλυφάδας με μεγάλη ανατροπή και χάνοντας στο γκολ από την Κατάνια έδειξε απογοητευμένη και ηττήθηκε πολύ εύκολα με 18-4 από το ΝΟΠ. Το παιχνίδι ξέφυγε από την αρχή στο σκορ (6-0 οκτάλεπτο και 13-2 ημίχρονο). Από εκεί και πέρα το παιχνίδι έγινε μια τυπική διαδικασία με το 18-4 να είναι το αποτέλεσμα του αγώνα.
1/4 είχε στον παραπάνω ο Ηλυσιακός, ενω ο ΝΟΠ είχε 1/3 και 1/1 πέναλτι.
ΝΟ Πατρών:  Αθανασόπουλος, Τάτσιος Αρ., Σπυράτος 1, Καλογερόπουλος, Τάτσιος Γ. 4, Τσίστας 2, Γουργουλέτης 1, Μπρακατσέλος 4, Πασσάς 2, Αλαφάκης, Ανδρικόπουλος, Κρίκης 3, Καραλής, Κοκμοτός 1, Κουρβελάς
Ηλυσιακός: Νταρίλας, Λιατζίρης 1, Μελανουρέας, Μαλικόπουλος, Γκιτσάκης, Καινούργιος 1, Τοπιάνα, Καλογιάννης, Κοσμαδάκης 1, Παληός, Μπολότας, Σματώβ Λ., Σπηλιώτης, Σματών Ν. Νεγκίζ 1
Η βαθμολογία:
  1. ΝΟ Πατρών  9 (38-16)
2. Κατάνια 6 (22-22)
3. ΑΝΟ Γλυφάδας 1 (23-30)
4. Ηλυσιακός  1 (19-34)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα του B ομίλου:
ΝΕ Πατρών – Εθνικός 4-8 (1-1, 1-2, 0-5, 2-0)
Το 3/3 πέτυχε ο Εθνικός στη φάση των ομίλων με νίκη 8-4 επί της μαχητικής ΝΕ Πατρών. Οι Πειραιώτες δυσκολεύτηκαν πολύ στο πρώτο ημίχρονο, όταν το σκορ ήταν 3-2 υπέρ τους, όμως με ξέσπασμα και σερί 5-0 στην τρίτη περίοδο έφτασαν σε διαφορά έξι γκολ (8-2). Στην τελευταία περιόδο η ΝΕΠ έκανε ένα δικό της 2-0, μειώνοντας στο τελικό 8-4.
Ο Εθνικός είχε 0/2 στον παραπάνω και 1/1 πέναλτι, ενώ η ΝΕ Πατρών είχε 2/4 στον παίκτης παραπάνω.
ΝΕ Πατρών: Σταυρόπουλος, Γιαννακέας 1, Φούσκας, Αβερόπουλος, Νταλάπας 3, Ζησιμόπουλος Ν., Ζησιμόπουλος Π., Πρωτόπαπας, Παπάκος, Λίγκας, Γιαννόπουλος Κ.
Εθνικός: Ματθαίου, Κουρμελές, Ξυλούρης 3, Γέμελος 1, Καλαφάτης, Στραβάκος 1, Ζαβιτσάνος, Μπίζιος, Παπαδομανωλάκης, Μοσκοφίδης, Νανόπουλος, Μαραγκός, Κυπραίος, Δεσιώτης 2, Σπετσιώτης 1
Πανιώνιος – Νηρέας Γέρακα 15-2 (4-0, 2-0, 4-1, 5-1)
Στην άνετη νίκη με 15-2 που του έδωσε την πρόκριση στα ημιτελικά έφτασε ο Πανιώνιος επί του Νηρέα Γέρακα. Ο «Ιστορικός» πήρε τα ηνία του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και με όπλο την πολύ καλή του άμυνα έφτασε σε προβάδισμα 6-0 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μισό του αγώνα δεν άφησε το πόδι από το γκάζει αυξάνοντας τη διαφορά μέχρι και τα 13 γκολ (15-2), με την οποία έκλεισε ο αγώνας.
Ο Πανιωνίος είχε 1/1 στον παραπάνω και 1/1 πέναλτι, ενώ ο Νηρέας Γέρακα είχε 1/1 σε παίκτη παραπάνω.
Πανιώνιος: Τσαγκαρίδης, Κουσκούλης, Μελώνης, Αντωνιάδης 1, Τσέλικας 2, Αβαγιανός 3, Μπαλαχούτης 6, Τσιργής 4, Γαρδέρης, Κουλουμπής, Φράγκος
Νηρέας Γέρακα: Μελιγκώνης, Γαϊτάνης, Γιαννάτσης, Γκότσης, Σμύρνης, Καρυπίδης 1, Αργυρόπουλος, Λουκάκης, Γκιώνης, Παπαχριστόπουλος 1, Μπαρμπούτης
  1. Εθνικός 9 (26-12)
  2. Πανιώνιος 6 (34-16)
  3. ΝΕ Πατρών 1 (12-27)
  4. Νηρέας Γέρακα 1 (10-27)